Jak kupić panele fotowoltaiczne - ważne zmiany - pro energia

fotowoltaika

Nikogo nie trzeba z pewnością przekonywać

Nikogo nie trzeba z pewnością przekonywać co do tego, jak ważna jest w obecnych czasach ekologia. To jak zadbamy o naszą planetę, determinuje bowiem nasze przyszłe funkcjonowanie. Jednym z ciekawszych rozwiązań w tym zakresie moż

Jak kupić panele fotowoltaiczne - ważne zmiany - pro energia fotowoltaika
e być szeroko rozumiana fotowoltaika. Z pewnością może cieszyć nas obecnie to, że jadąc przez miasteczka oraz wsie w coraz większej liczbie gospodarstw domowych można zaobserwować chociażby panele słoneczne. Coś co jeszcze kilkanaście lat temu dostępne było wyłącznie dla osób najbogatszych, dziś staje się praktycznie standardem. Co ciekawe zalety fotowoltaiki dostrzegły również instytucje publiczne. Z tego względu można zobaczyć, że solary montuje się nawet na obiektach sakralnych. Można się domyśleć, że każdy świadomy właściciel nieruchomości, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że montując panele słoneczne może bardzo wiele oszczędzić. Nie tylko dba się w ten sposób o środowisko, lecz chroni się również swoje pieniądze. Zarówno argument finansowy, jak i ten ekologiczny przemawia do sporej liczby ludzi.


Ekologiczny dom

W tym roku wydano rekordowo dużo pozwoleń na budowę. Coraz więcej ludzi decyduje się na zmianę miejsca zamieszkania, dlatego rezygnują z życia w mieście i chętnie przeprowadzają się na wieś. Budowa domu pochłania dużo czasu i pieniędzy, ale mimo to chętnych nie brakuje. Bardzo popularne są panele słoneczne, które zyskują coraz większą liczbę zwolenników. W Polsce bardzo szybko rozwija się fotowoltaika. Jest coraz więcej firm, które montują solary. Są to nowoczesne rozwiązania, które pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za energię, a przy okazji są ekologiczne. Obecnie można skorzystać z dotacji na termomodernizację domu, a w ofercie banków są bardzo korzystne kredyty. Dzięki panelom słonecznym można ogrzać wodę, która dzięki energii słonecznej jest praktycznie za darmo. Idąc z duchem czasu ogromną popularność zyskuje budownictwo domów pasywnych, wyposażonych nie tylko w solary, ale także w pompy ciepła i rekuperacje. Jest to nowoczesna technologia, całkowicie ekologiczna, dzięki której możemy dbać o środowisko.


Owe ogniwa połączone ze sobą tworzą

Nowa terminologia, stąd może się jeszcze trochę mieszać, może dochodzić do nieporozumień. Wyjaśnijmy więc. Czym jest fotowoltaika?
Potocznie często mówi się panele słoneczne, czasem solary. Niesłusznie. Wszystkie te wersje są błędne.
Panel to tylko część instalacji fotowoltaicznej. Panelami często nazywa się element, który tak naprawdę jest modułem PV. Najmniejszym elementem jest ogniwo. Owe ogniwa połączone ze sobą, tworzą właśnie moduł PV. Dopiero kiedy połączymy ze sobą kilka takich modułów, otrzymujemy właśnie panel. A kilka paneli utworzy nam instalację fotowoltaiczną. Proste?
Solary natomiast, zwane też, i słusznie, bateriami słonecznymi — to panele, które w domach ogrzewają jedynie wodę. Nie wytwarzają więc energii elektrycznej, a jedynie cieplną.
Proponuję przyswoić więc poprawną terminologię — fotowoltaika to moduł i instalacja fotowoltaiczna lub przydomowa elektrownia słoneczna.
Tak, elektrownia, bo oprócz wytwarzania na własne potrzeby, możemy stać się producentem energii elektrycznej i ją sprzedawać.


Zasadniczą przewagą pomiędzy kolektorami słonecznymi a

Zasadniczą przewagą pomiędzy kolektorami słonecznymi a panelami jest ich uniwersalność. Oby dwa systemy wykorzystują energię ze słońca, jednak prąd wyprodukowany przez panele słoneczne może zostać użyty do oświetlenia, ogrzewanie oraz przygotowanie ciepłej wody. Solary mają tylko jedno zastosowanie - podgrzewanie wody użytkowej. Kolejną sprawą jest montaż. Panele fotowoltaiczne, w przeciwieństwie do kolektorów, nie muszą być montowane wyłącznie na dachach budynków. Dobrze nasłonecznione miejsce działki nadaje się do tego całkowicie. Nadwyżki wyprodukowanej energii z paneli trafiają do krajowej sieci energetycznej i mogą zostać odebrane w późniejszym terminie, gdy zapotrzebowanie na prąd będzie wyższe. Z kolei w przypadku kolektorów słonecznych trzeba bardzo uważać, aby nie doprowadzić do przegrzania instalacji, ponieważ nie da się wyprodukowanego ciepła magazynować. Finansowo koszt instalacji solarów jest niższy, gdyż ich nieskomplikowana budowa wpływa na cenę. Fotowoltaika jest droższa, ale, jak zapewnia OZE w niedługim czasie jej ceny będą konkurencyjne.